Psk / Aile danışmanı

CİHAT BÖLÜKBAŞI

Uzm klinik psikolog

Esengül ABBASOGLU

Uzm. Psk. Danışman

Fazıl TATAR

NEDEN AKTİF PSİKOLOJİ ?

Psikologlar sizlerin düşünce ve işleyiş süreçlerine müdahalede bulunarak hayat kalitenizi artıracak kararları, kendi kendine verme donanımlarını size sağlayan, keskin yargı ve kalıplarından kurtulmanızı sağlayıp kendinizi daha iyi hissetmenizi ve problemlerinizi kendi kendinize çözmenin yolunu gösterecek, içinizdeki rahatsızlık ve sıkıntılardan da, sadece beyninizin içinde dönen düşünceleri doğru yönlendirmenizi sağlayarak kurtulmanızı sağlayan insanlardır.

Aile & Çift Danışmanlığı
Her ailede bireylerin birbirini anlamadığını düşündüğü, aile içi çatışmaları yönetemediği için kendisini mutsuz, çaresiz hissettiği durumlar yaşanabilir. Bu durum çiftler arasında da görülebilir ve kişiler ilişkilerini kurtaramayacaklarını düşünerek ayrılma noktasına kadar gelebilir. Aile Ve Çift Terapisi çözülemeyen bu durumlara yol göstererek çiftlerin ve aile bireylerinin daha sağlıklı değişimlerini sağlayarak birbirini anlayabilen ilişkinin daha doyumlu bir hal almasına yardımcı olur. Aile içerisinde aile bireylerinin rollerinin tekrar konumlandırıldığı hiyerarşinin sağlandığı huzurlu bir hayat yaşamamıza yön verir hem aile içi ilişkileri düzenlenmesi hem de diğer insanlar ve durumlar ile ilişkilerin düzenlenmesini sağlar.

Çocuk Danışmanlığı
Çocukluk dönemi bireyin kişiliği açısından büyük önem taşır. Çocukluk döneminde fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal açıdan sağlıklı gelişim göstermek çocuğun hem ergenlik hem de yetişkinlik döneminde etkili olacaktır. Çocukların gelişimlerini sağlıklı tamamlayabilmelerinde en önemli rol ebeveynlerine düşmektedir. Çocukların gelişim dönemleri bazen zorlu bir sürece girebilir ve ebeveynler bu süreci yönetmekte zorlanabilir ve çocuklarının sağlıklı gelişmelerinden endişe duyabilirler. Bu noktada bir uzmandan yardım almak bu sürecin daha sağlıklı bir şekilde atlatılarak çocuğun gelişim döneminde anne baba tutumunun daha doğru olmasını sağlar.

Ergen Danışmanlığı
Ergenlik dönemi kişinin kendisini fark ettiği ve çevresi tarafından da fark edilerek bir yer edinme çabası dönemi olarak düşünülebilir. Bu evrede ergenlik çağına giren birey kendi seçimlerini yapabileceğini ve kendinde bu seçimleri yapabilip sorumluluklarını alabileceği gücü hisseder yapılan seçimler bireyin bütün hayatını etkileyebilecek durumdadır ve aileler bu durumlarda ergenlik döneminin getirdiği güç ve bağımsızlık duygularını taşıyan çocuklarıyla çatışma yaşar. Süreç daha da içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Bu noktada bir uzmandan yardım almak hem ailenin tutumlarını hem ergen bireyin hissettiği bağımsızlık, güç duygularını dengeler.

Bireysel Danışmanlık
Depresyon, Panikatak, sosyal fobi, yeme bozukluları ve daha bir çok ruhsal rahatsızlık hayatımızı büyük oranda etkileyerek bireyleri içinden çıkılmaz bir duruma sürükleyebilir. Böyle durumlarda mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekir. Yardım alınmadığı takdirde rahatsızlığın artarak devam etmesi beklenir. Bireysel danışmanlık kişinin kendi iç dinamiklerini keşfederek iç görü ve farkındalık kazanarak bir uzmanın yardımıyla kendi yolunu bulmasıdır. Kendisini anlamayan, keşfetmeyen bir birey başkalarıyla ilişki kurmakta onları anlamakta da zorlanacaktır. Bireysel danışmanlık kişinin değişme, olaylara, durumlara farklı bir açıdan bakmaya başlayarak iç dünyasında yaşadığı karmaşaları düzenleyerek çok daha doyumlu ve kaliteli bir hayat sürmeye başlar.

Merkezimize başvuran danışanlarımızla tanışma sonrası kendileri ile ilgili bir form doldurmalarını talep ediyoruz ve devamında süreç ile alakalı bilgilendirme yapıyoruz.


1- Danışanla kaynaşıyor ve güvenli ilişki kuruyoruz.
2- Danışan tarafından sunulan rahatsızlık verici problemi beraberce tanımlıyoruz.
3- Sürec sonundaki hedelerimizi tanımlıyoruz, kazanımlarımızı belirliyoruz.
4- Uygun psikolojik danışmanlık müdahalelesini belirleyip uygulamaya geçiyoruz.
5- İlgili kazanımlar elde edilip rahatsızlık veren problem ortadan kalktıktan sonra süreci sonlandırıp, takip ediyoruz.


Not: Patoloji gözlemlenen danışanlara psikiyatrik muayene tavsiye edilir ve yönlendirilir. Psikiyatri muayenesi sonrası tedavileri devam eden hastalarla gerekli görülmesi durumunda görüşmelere devam edilir.

MAKALELERİMİZ

KAYGI NEDİR ?

Kaygı, sağlıklı bireylerde yaşam boyu deneyimlenen, bireylerin gelişimi sırasında koruyucu ve uyumsal işlevi olan normal bir duygudur. Tersine, kaygı bozuklukları belirgin sıkıntı ve işlev kaybına neden olan korku ya da endişe ile karakterizedir.

Devamı