MAKALELERİMİZ

İNTERNET BAĞIMLILIĞI

    Günümüzün olmazsa olmazı internet, önemli bir iletişim ve bilgi paylaşım aracı olduğunu hepimiz biliyoruz.  İstediğimiz bilgiye bir tıkla ulaşabiliyor, aramızda kilometrelerce mesafe olan arkadaşlarımızla konuşabiliyor, oturduğumuz yerden CV’mizi göndererek iş başvurusunda bulunabiliyor, hatta iş görüşmesini de sanal bir platform üzerinden yapabiliyoruz. Market alışverişimizi bile hiç yerimizden kalkmadan kolaylıkla kapımıza getirmemiz çok alışılan bir durum haline geldi. Gidişat böyle olunca telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar, günümüzün önemli boyuttaki bir kısmında vakit geçirdiğimiz, bizim için vazgeçilmez nesneler haline geldi. 

    İnternet, hayatımızı bu denli kolaylaştırırken olumsuz etkileri de beraberinde getirebiliyor.  Bireylerin sosyalliklerini yitirmelerine, içten içe yalnızlaşmalarına ve bağımlılığın daha da şiddetlenmesine neden olabiliyor. Yapılan araştırmalar, alışveriş, siberseks, teknoloji ve internetin de bağımlılık yaratığı yönünde.  İnternet kullanımı, cinsellik, alkol, kumar gibi beynimizin ödül-ceza mekanizmasıyla beraber çalışıyor.  Aynı zamanda internet, kimlik değişimine olanak tanıdığı için insanların gerçeklik algılarında bozulmalar yaratabiliyor.

     Yaygın olarak internet bağımlılığının yol açtığı problemler, dikkat eksikliği, hiperaktivite, sosyal fobi, psikolojik problemler, içe kapanıklık, madde kullanımı, kumar ve seks bağımlığı gibi rahatsızlıklar yer alıyor.

İNTERNET BAĞIMLILIĞININ BELİRTİLERİ

1. İnternet hakkında aşırı düşünme,  internette yapılan aktiviteleri düşünme.

2. Her geçen gün internette geçirilmek istenen sürenin artması.

3. İnternet kullanımını kontrol etmek veya azaltmak için başarısız girişimlerde bulunmak.

4. Bireyin planladığından çok daha fazla internet üzerinde vakit geçirmesi.

5. İnternetten ya da teknolojik araçlardan uzakta kalındığında bireyde oluşan çökkünlük, huzursuzluk hissi.

6.  Yoğun internet kullanımı sebebiyle sosyal ilişkilerde, işte ya da okulda bozulmalar gerçekleşmesi.

7.  Bireyin başkalarına internet kullanımı hakında yalan söylemesi.

8.  İnterneti sorunlardan kaçmak için duygusal bir araç olarak görmek ve duygusal olarak hassas olunan zamanlarda daha sık kullanmak.

İNTERNET BAĞIMLILIĞINA KİMLER DAHA YATKINDIR?

   Yaş, cinsiyet, ekonomik  ve eğitim durumu internet bağımlıklarında önemli  bir ayrıştırıcı durumundadır.  Erkekler, kadınlara oranla daha fazla internet bağımlılığına yatkınken,  internet kullanım şekillerinde de farklılıklar mevcut.  Yapılan araştırmalar kadınların, interneti daha çok sosyal medyayı takip etmek için kullandığını, erkeklerinse daha çok oyun oynamak için kullandığı yönünde bulgulardan oluşmaktadır.   Yüksek eğitim sahibi bireyler, interneti daha bilinçli kullanabilirken, maddi durumu düşük insanlarda daha yoğun internet bağımlılığı görülebiliyor.  Çünkü maliyetinin az ve sürekli aktif bir biçimde vakit geçirebilecekleri bir alan olarak görüyorlar. Ayrıca internet bağımlılığı, yaştan da önemli derecede etkileniyor.  Özellikle çocuklar ve ergenler için ciddi bir risk faktörü durumunda olduğu görünmektedir.  Çocuklar tehlikeli internet içerikleri ve ağıt şiddet içerikli oyunlar gibi etkenlerden büyük oranda etkilenebilir ve ileride psikolojik sorunlar yaşayabilirler. Bu yüzden ebeveynlerin bilinçli olması,  internet kullanımında belirli sınırlar çizmesi ve sürekli denetlemesi çok önemlidir.

TEDAVİ SÜRECİ NASIL OLMALI?

  İnternet bağımlılığın tedavisi için öncelikle bu davranışı yapmasına sebep olan psikoloji temelli etkenler saptanmalıdır.  Mutlaka alanında uzman bir psikolog ya da psikiyatrden yardım alınmalıdır. Bireyin ihtiyaçları doğrultusunda bir terapi yöntemi uygulanmalıdır.   Eğer bağımlılığın nedeni psikolojik değilse de ilaç tedavisi ve bilişsel – davranışçı terapi yaygın olarak başvurulan ve olumlu sonuçlar veren yöntemlerdir.